Historia - kniejawadowice

Przejdź do treści

Menu główne:

Historia

Koło Łowieckie Knieja Wadowice powstało w 1951 roku, choć nie od razu znane było pod tą nazwą. W tym pamiętnym roku grupa pasjonatów myśliwstwa powołała do życia Stowarzyszenie Łowieckie o nazwie "Lis" .
Dopiero 9 lat później 10 lutego 1960 roku podstawowa komórka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego zaczęła funkcjonować pod nazwą Knieja Wadowice.
Obecnie 39 myśliwych zrzeszonych w naszym kole prowadzi gospodarkę łowiecką na obszarze 9329 ha , który podzielony jest na dwa obwody łowieckie - leśny i polny.

Obwód nr 100 o powierzchni 3817 ha - w tym 492 ha lasu
Obwód nr 105 o powierzchni 5512 ha - w tym 2215 ha lasu

Z uwagi na położenie i ukształtowanie terenu ( wzgórza Beskidu Małego porośnięte lasami miesznymi i poprzecinane potokami górskimi ) oraz bytującą zwierzynę (jeleń, dzik, sarna, lis ,borsuk, zając, jarząbek ) łowisko leśne dostarcza gospodarzom i gościom (również z zagranicy )wiele osobliwych i niezapomnianych przeżyć.
Szczególnym miejscem do wspominania tych przeżyć jest domek myśliwski położony w Wadowicach przy ulicy E i K Wojtyłów nr 24 zakupiony przez koło w 1992 roku.
         W naszej ponad 65 letniej historii, pamiętny jest również rok 1989, w którym ufundowany został sztandar koła.
Starania i wysiłek wielu pokoleń naszych myśliwych zauważono i nagrodzono, między innymi odznaczając koło ZŁotym Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego oraz licznymi medalami łowieckimi , odbieranymi indywidualnie przez byłych i obecnych członków koła.Członkowie naszego koła uczestniczą w zawodach strzeleckich osiągając bardzo dobre wyniki co potwierdzone jest licznymi pucharami i medalami

            Jednak głównym celem myśliwych zrzeszonych w Kole Łowieckim "Knieja" Wadowice pozostanie dobro ojczystej przyrody, a szczególnie dbałość o zwierzynę łowną, która jest i miejmy nadzieję pozostanie jej nieodłącznym atrybutem. W tym zakresie ściśle współpracujemy z ościennymi kołami Nadleśnictwa Andrychów i Sucha Beskidzka.

Copyright by Zdzisław Machowski luty 2024
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego